High school scores for May 15
Baseball
IHSA Regional semifinals
Class 2A
At IC Catholic Prep
IC Catholic Prep 26, Disney II 0
At Lisle
Westmont 15, Phoenix Military 0 (4 Inn.)
Class 1A
At St. Edward
St. Edward 18, Schaumburg Christian 0 (4 Inn.)
Others
Antioch 9, Lake Park 3
Burlington Central 14, Prospect 4 (6 Inn.)
Crystal Lake Central 3, Woodstock North 1
Crystal Lake South 7, South Elgin 4
Downers Grove North 5, York 3 (8 Inn.)
Fremd 3, Huntley 0
Glenbard East 3, Riverside-Brookfield 2
Glenbard South 9, Elmwood Park 1
Grayslake Central 11, Crystal Lake South 1 (5 Inn.)
Grayslake North 7, Lakes 1
Highland Park 4, Maine East 2
Jacobs 5, Bartlett 2
Lemont 6, Montini 3
Libertyville 8, Stevenson 1
Maine South 7, Glenbrook South 6 (8 Inn.)
Mundelein 7, Lake Forest 2
Rolling Meadows 6, Hoffman Estates 4
St. Charles North 3, Lake Park 1
St. Viator 3, Schaumburg 1
Warren 6, Zion-Benton 0
Willowbrook 10, Leyden 4
Wheaton Academy 12, Ridgewood 0 (5 Inn.)
Softball
IHSA Regional semifinals
Class 2A
At Aurora Central Catholic
Aurora Central Catholic 14, Regina Dominican 0
Richmond-Burton 8, Sandwich 6
At Lisle
Lisle 16, Westmont 1 (4 Inn.)
Class 1A
At Newark
St. Edward 12, Woodlands Academy 0 (5 Inn.)
Others
Andrew 5, Huntley 4
Benet 12, Loyola Academy 1
Downers Grove North 4, York 0
Downers Grove South 13, Willowbrook 1
Elk Grove 7, Buffalo Grove 2
Glenbard North 16, Batavia 2 (5 Inn.)
Grayslake Central 8, Crystal Lake Central 6
Hinsdale Central 17, Proviso West 0
Kaneland 6, Morris 1
Lake Zurich 14, Waukegan 0 (5 Inn.)
Lane Tech 7, Maine East 1
Leyden 8, Addison Trail 5
Maine South 4, Glenbrook South 0
Minooka 11, West Aurora 0 (5 Inn.)
South Elgin 10, Glenbard South 0 (5 Inn.)
Stevenson 11, Libertyville 8
St. Charles North 12, Geneva 1 (5 Inn.)
Warren 20, Zion-Benton 5
Wheaton North 7, Lake Park 1
Wheeling 10, Rolling Meadows 9 (8 Inn.)
Wheaton Warrenville South 5, St. Charles East 3
Girls soccer
IHSA Regional semifinals
Class 3A
At Dundee-Crown
Dundee-Crown 3, Round Lake 0
At Harlem
Huntley 5, Grant 0
Mundelein 4, Harlem 0
At Jacobs
Lake Zurich 8, Rockford Jefferson 0
Hononegah 3, Jacobs 2
At Lane Tech
Lane Tech 9, Maine East 0
At Morton
York 10, Kenwood 0
Downers Grove South 1, Morton 0
At Schaumburg
Gelnbrook South 5, Hoffman Estates 1
Highland Park 3, Schaumburg 2
Class 2A
At Grayslake North
Crystal Lake Central 7, Grayslake North 0
Wauconda 6, Crystal Lake South 2
At Hinckley-Big Rock
Burlington Central 9, Hinckley-Big Rock 0
Woodstock North 8, Plano 0
At Kaneland
Sycamore 2, Woodstock 0
At St. Viator
Carmel 3, Cary-Grove 2
Calss 1A
At IC Catholic Prep
IC Catholic Prep 7, Ida Crown 0
At Timothy Christian
Timothy Christian 9, Westmont 0
At Westminster Christian
Richmond-Burton 7, St. Edward 0
Boys track
IHSA Sectionals
Class 3A
At Huntley
1. Huntley 100, 2. DeKalb 72, 2. Belvidere North 72, 4. Rockford Guilford 68.5, 5. Hampshire 55, 6. Cary-Grove 51, 7. Jacobs 45.5, 8. McHenry 37, 9. Rockford East 36, 10. Hononegah 35, 11. Crystal Lake Central 34, 11. Rockford Auburn 34, 13. Burlington Central 24, 14. Harlem 13, 15. Rockford Jefferson 12, 16. Crystal Lake South 10, 17. Belvidere 3
At Proviso East
1. Oak Park-River Forest 224, 2. Whitney Young 73, 3. Mather 70, 4. Maine South 65, 5. St. Ignatius College Prep 60, 6. Lane 57.5, 7. Proviso West 43.5, 8. Lincoln Park 28, 9. Lake View 22, 10. Taft 21, 11. Proviso East 18, 12. Leyden 10, 13. Jones 8, 14. Amundsen 2
Class 2A
At Ridgewood
1. Prairie Ridge 116, 2. Woodstock 92, 3. Richmond-Burton 89.5, 4. Carmel 54, 5. Boylan Catholic 46, 6. North Chicago 45, 7. Woodstock North 42, 8. Elmwood Park 38, 9. Marengo 34, 10. Johnsburg 30, 11. Pecatonica 28, 12. Harvard 24, 13. Freeport 19.5, 14. Genoa-Kingston 16, 15. Ridgewood 11, 15. North Boone 11, 17. St. Viator 6
Class 1A
At Seneca
1. Seneca 96, 2. Westmont 72, 3. Lisle 71, 4. IC Catholic 64, 5. Timothy Christian 61, 6. Dwight 57, 7. Somonauk 55, 8. Momence 35, 9. Tri-Point 25, 9. Ottawa Marquette 25, 11. Yorkville Christian 23, 12. McNamara 19, 12. St. Bede 19, 14. Beecher 17, 15. Newark 16, 16. Walther Christian 14, 16. Illinois Lutheran 14, 18. Unity Christian Academy 9, 19. Wilmington 6
Boys lacrosse
Stevenson 19, Palatine 5
York 11, Downers Grove South 9
Girls lacrosse
D300 Co-op 7, Hoffman Estates 5
Deerfield 11, Vernon Hills 7
Naperville Central 15, Streamwood 8
Oak Park-River Forest 16, Glenbard West 5
Rosary 12, Geneva 11
Warren 11, Glenbrook South 7
Boys volleyball
Lake Zurich d. Waukegan 25-12, 29-27
Marmion Academy d. Montini 25-20, 25-18
Mundelein d. Lake Forest 31-29, 25-15
Nazareth d. St. Edward 25-11, 25-23
Oak Park-River Forest d. Carmel 25-18, 25-19
Stevenson d. Libertyville 23-25, 25-20, 29-27
Warren d. Zion-Benton 25-15. 25-23
Wheaton Warrenville South d. Naperville North 25-20, 25-8
Upcoming
Thursday, May 16
Baseball
Antioch at Round Lake, 4:45 p.m.
Bartlett at St. Francis, 4;30 p.m.
Benet at Wheaton Warrenville South, 4:30 p.m.
Burlington Central at Champaign Central Tournament, 4 p.m.
Conant at Addison Trail, 4:30 p.m.
Crystal Lake South at Belvidere, 4:30 p.m.
Downers Grove South at Hinsdale South, 4:30 p.m.
Families of Faith at Christian Liberty, 4:30 p.m.
Fenton at Addison Trail, 4:30 p.m.
Glenbard West at Proviso West, 4:30 p.m.
Glenbrook North at Mundelein, 4:45 p.m.
Grant at Lakes, 4:45 p.m.
Hinsdale Central, Montini at Do It Stevie's Way Tournament, TBA
Jacobs at Barrington, 4:30 p.m.
Leyden at Willowbrook, 4;30 p.m.
Metea Valley, Naperville Central, Naperville North, Neuqua Valley at DuPage Valley Conference Tournament, 4:30 p.m.
Minooka at West Aurora, 4:30 p,m.
St. Charles North at Jacobs, 4:30 p.m.
Stevenson at McHenry, 4:45 p.m.
Streamwood at Riverside-Brookfield, 4:45 p.m.
Warren at Oconomowoc (WI), 4:30 p.m.
Wauconda at Grayslake Central, 4:30 p.m.
Wheaton Academy at Ridgewood, 4:30 p.m.
Woodstock North at Grayslake North, 4:30 p.m.
York at Downers Grove North, 4;30 p.m.
Softball
Antioch at Round Lake, 4:45 p.m.
Burlington Central at Kaneland, 4:30 p.m
Dundee-Crown at Carmel, 4:45 p.m.
Elmwood Park at Larkin, 4:30 p.m
Geneva at Hampshire, 4:30 p.m
Glenbard South at Glenbard South, 10 a.m.
Hinsdale Central at Willowbrook, 4:45 p.m.
Lakes at Grant, 4:45 p.m.
Larkin at Prairie Ridge, 4:30 p.m
Libertyville at Cary-Grove, 4:45 p.m.
Maine East at Wheeling, 4:30 p.m.
Metea Valley, Naperville Central, Naperville North, Neuqua Valley, Waubonsie Valley at DuPage Valley Conference Tournament, 4:30 p.m
Rolling Meadows at Highland Park, 4:45 p.m.
Streamwood at Batavia, 4:30 p.m
Warren at Grayslake North, 4:45 p.m.
Wauconda at Grayslake Central, 4:45 p.m.
West Chicago at St. Charles North, 4:30 p.m
Wheaton Warrenville South at Plainfield North, 4:30 p.m
Zion-Benton at Vernon Hills, 4:45 p.m.
Boys track
IHSA Sectionals
Girls track
IHSA State meet
Boys lacrosse
Lake Zurich at Grayslake North, 7 p.m.
Girls lacrosse
Carmel at Lake Forest Academy, 4:30 p.m.
Boys tennis
Taft at Maine West, 4 p.m.
Boys volleyball
Antioch at Grayslake Central, 6 p.m.
Benet at Glenbard East, 5:30 p.m.
Brother Rice at St. Francis, 6 p.m.
Elgin at Proviso East, 6 p.m.
Glenbrook North at Libertyville, 6 p.m.
Grant at Grayslake North, 6 p.m.
Hinsdale South at Downers Grove North, 5:30 p.m.
Lake Zurich at Huntley, 6 p.m.
Metea Valley at Naperville Central, 4:30 p.m.
MSL Championship at Conant, 7 p.m.
Naperville North at Waubonsie Valley, 5:30 p.m.
Round Lake at North Chicago, 6 p.m.
South Elgin at Wheaton Academy, 5:30 p.m.
St. Charles East at Glenbard South, 5:30 p.m.
St. Charles North at West Chicago, 5:30 p.m.
St. Viator at Warren, 6 p.m.
Streamwood at Geneva, 5:30 p.m.
West Aurora at Plainfield East, 5:30 p.m.