High school scores for Jan. 27
Boys basketball
East Aurora Ernie Kivisto Shootout
Bolingbrook 52, Naperville North 28
St. Charles North 72, Wheaton Academy 60
Wheaton Warenville South 77, East Aurora 69
Lincoln-Way West Shootout
Hinsdale Central 63, Minooka 56
Neuqua Valley 70, Andrew 49
Beecher Shootout
Westmont 49, Reed-Custer 38
Joliet Catholic 50, Lisle 41
Others
Addison Trail 61, Elk Grove 50
Barrington 54, Maine South 44
Benet 61, Normal 60
Burlington Central 47, Freeport 46
Cary-Grove 64, Wilmot (WI) 53
Christ the King 63, St. Edward 36
Downers Grove South 53, Leyden 43
Elgin 64, Round Lake 34
Glenbard East 68, Antioch 52
Glenbard South 46, South Elgin 34
Grayslake Central 72, Johnsburg 70
Highland Park 54, Buffalo Grove 43
Hoffman Estates 57, Collins 47
Jacobs 60, St. Charles East 46
Kaneland 89, North Chicago 52
Lake Park 60, Larkin 36
Maine West 58, Lombard College Prep 47
Montini 40, Timothy Christian 35
Plainfield Central 55, Naperville Central 53
Prospect 74, Niles West 44
Quincy 58, Batavia 41
Rolling Meadows 67, Libertyville 59
St. Francis 63, LaLumiere (IN) 50
St. Viator 49, Mundelein 36
Warren 57, Palatine 56
Waubonsie Valley 65, Plainfield East 35
West Aurora 66, New Trier 65
York 64, Lake Zurich 62
Girls basketball
Campbell Hall (CA) 65, Naperville Central 55
Carmel 43, St. Viator 30
Christian Life 69, Schaumburg Christian 25
Glenbrook North 58, Palatine 44
Grayslake Central 57, Round Lake 16
Incarnate Word Academy 64, Fremd 54
Lake Zurich 64, New Trier 61 (2OT)
Rosary 38, Hall 31
Waubonsie Valley 75, Rockford Auburn 33
Wauconda 49, Grant 41
Westmont 49, Walther Christian Academy 46
Boys wrestling
At Burlington Central
Burlington Central 52, Kaneland 17
Kaneland 36, Addison Trail 35
Glenbard East 50, Kaneland 18
Girls wrestling
IHSA Regional
Local area final results
At Conant
1. Schaumburg 263.0, 2. Hoffman Estates 179.0, 3. Huntley 147.5, T5. Bartlett 123.0, T5. Wheeling 123.0, 7. Fenton 122.0, 8. Conant 118.0, T9. Dundee-Crown 94.0, T9. Larkin 94.0, 11. Maine West 86.0, 12. Lake Park 80.0, 15. Palatine 74.0, 16. Glenbard North 67.0, 17. Maine East 65.0, 18. St. Charles East 63.0, 20. Prospect 59.0, 22. Fremd 47.0, 23. Maine South 45.0, 24. Elgin 43.0, 25. Wauconda 40.0, 26. Streamwood 39.0, 27. Grant 36.0, 28. Crystal Lake South 30.0,29. St. Viator 29.0, 30. Buffalo Grove 28.0, 31. Rolling Meadows 22.0, T32. Hampshire 18.0, 34. Cary-Grove 11.0, 35. Elk Grove 10.0, 36. South Elgin 8.0, 38. Harvest Christian 5.0, T40. Jacobs 0.0
At Minooka
3. Kaneland 128.0, 6. Burlington Central 83.0
At Shepard
2. West Aurora 191.0, 3. Batavia 176.5, 5. Glenbard West 127.0, 6. Glenbard East 119.0, T9. Downers Grove South 94.0, T9. Naperville Central 94.0, 11. Aurora East 93.0, 13. West Chicago 83.0, 14. Downers Grove North 79.5, 15. Metea Valley 74.0, T20. Hinsdale Central 61.0, 22. Wheaton Warrenville South 50.0, 23. Neuqua Valley 47.0, 27. Wheaton North 40.0, 28. Hinsdale South 32.0, 29. Naperville North 30.0, 30. Montini 29.5, 31. Glenbard South 28.0, 33. Willowbrook 23.0, 38. Geneva 12.0, T39. Waubonsie Valley 8.0, T39. Westmont 8.0
At Round Lake
2. Lakes 164.0, 7. Round Lake 104.0, 8. Stevenson 70.0, 9. Warren 60.0, 13. Vernon Hills 45.0, 21. Mundelein 25.0, 22. Grayslake Central 22.0, 26. Antioch 15.0, 27. Carmel 11.0, 31. Libertyville 3.0
Boys bowling
IHSA State Finals
1. Salem 12,402 (206.7), 2. Harrisburg 12,351 (205.9), 3. Glenbrook North 12,196 (203.3), 4. Lockport 11,983 (199.7), 5. Joliet 11,978 (199.6), 6. O'Fallon 11,975 (199.6), 7. Harlem 11,957 (199.3), 8. Herrin 11,896 (198.3), 9. Hononegah 11,704 (195.1), 10. Dakota 11,661 (194.4), 11. Dixon 11,576 (192.9), 12. Carterville 11,497 (191.6)
Boys swimming
Conant Invitational
Maine South 392, Conant 329, Deerfield 286, Rolling Meadows 221, Mundelein 213, D300 co-op 196, Downers Grove North 100, St. Viator 36
Girls gymnastics
WSC Gold Conference Championship
Downers Grove Co-Op 144.450, Hinsdale South 133.000, Willowbrook 130.350, Addison Trail 127.675, Leyden 126.200, Morton 113.225
Upstate Eight Conference Championship
Oswego 138.500, Glenbard South 125.500, Riverside-Brookfield 124.500, U-46 Co-op 120.150, Glenbard East 115.000
WSC Silver Confernce Championship
York 140.575, Lyons 137.725, Glenbard West 135.300, Oak Park-River Forest 133.425, Hinsdale Central 130.225
Friday's late results
Boys basketball
Niles West 62, Maine East 54
Upcoming
Monday, Jan 29
Boys basketball
Christian Liberty Academy at Westminster Christian, 7:30 p.m.
DeKalb at Naperville North, 7 p.m.
Elgin Academy at Schaumburg Christian, 7 p.m.
Streamwood at Marengo, 7 p.m.
Girls basketball
Aurora Central Catholic at GCAC Tournament, TBA
Benet at Nazareth, 7 p.m.
Cary-Grove at Jacobs, 7 p.m.
Downers Grove South at Glenbard East, 7 p.m.
Elgin Academy at Schaumburg Christian, 5:30 p.m.
Hampshire at Dundee Crown, 7 p.m.
Huntley at Crystal Lake Central, 7 p.m.
IC Catholic Prep, St. Francis at GCAC Tournament, TBA
Lisle at Wilmington, 6:45 p.m.
Maine East at Fenton, 7;30 p.m.
Marian Central at Lakes, 7 p.m.
McHenry at Burlington Central, 7 p.m.
Plainfield East at St. Charles North, 7 p.m.
Prairie Ridge at Crystal Lake South, 7 p.m.
Rosary at GCAC Tournament, TBA
Girls bowling
Antioch at Johnsburg (Raymonds), 4:30 p.m.
Chicago Christian at St. Edward (Elgin Lanes), 4 p.m.
Elgin at East Aurora, 4 p.m.
Hinsdale Central, Hinsdale South, York at Head Pin Tournament (Stardust), 4 p.m.
St. Charles North at Naperville North (Fox Bowl), 4:30 p.m.
Girls gymnastics
IHSA Regional