Upcoming prep sports schedule
Tuesday, Jan 30
Boys basketball
Antioch at Grayslake Central, 7 p.m.
Aurora Central Catholic at DeLaSalle, 7 p.m.
Aurora Christian at St. Edward, 7 p.m.
Bartlett at Streamwood, 7 p.m.
Batavia at Wheaton North, 7 p.m.
Carmel at Glenbrook North, 7 p.m.
Cary-Grove at Jacobs, 7 p.m.
Conant at Palatine, 7 p.m.
Downers Grove North at Lyons, 6:30 p.m.
East Aurora at Larkin, 6:30 p.m.
Elk Grove at Prospect, 7 p.m.
Glenbard East at Fenton, 7 p.m.
Glenbard North at Geneva, 7 p.m.
Glenbard South at Elgin, 7 p.m.
Grant at Grayslake North, 7 p.m.
Hampshire at Dundee Crown, 7 p.m.
Hersey at Wheeling, 7 p.m.
Hinsdale South at Addison Trail, 6:30 p.m.
Hoffman Estates at Fremd, 7 p.m.
Huntley at Crystal Lake Central, 7 p.m.
IC Catholic Prep at Loyola Academy, 6 p.m.
Lake Park at St. Charles East, 7 p.m.
Lakes at Wauconda, 7 p.m.
Lisle at Manteno, 7:30 p.m.
Maine South at Maine East, 7:30 p.m.
Marian at St. Viator, 7 p.m.
Marmion Academy at Brother Rice, 7 p.m.
McHenry at Burlington Central, 7 p.m.
North Chicago at Round Lake, 7 p.m.
Oswego at West Aurora, 6:30 p.m.
Prairie Ridge at Crystal Lake South, 7 p.m.
Rolling Meadows at Buffalo Grove, 7 p.m.
Schaumburg at Barrington, 7 p.m.
South Elgin at West Chicago, 7 p.m.
St. Francis at Mt. Carmel, 7 p.m.
St. Patrick at Benet, 7 p.m.
Vernon Hills at Rochelle Zell, 7 p.m.
VPIF at Christian Liberty, 7:30 p.m.
Wheaton Academy at Timothy Christian, 7:30 p.m.
Wheaton Warrenville South at St. Charles North, 7 p.m.
Willowbrook at Leyden, 6:30 p.m.
York at Glenbard West, 7 p.m.
Girls basketball
Aurora Central Catholic, IC Catholic Prep, Montini, Rosary, St. Francis, at GCAC Tournament, TBA
Timothy Christian, St. Edward, Wheaton Academy at CCC Tournament
Addison Trail at Hinsdale South, 6:30 p.m.
Barrington at Vernon Hills, 7 p.m.
East Aurora at Larkin, 7 p.m.
Elgin Academy at Woodlands, 5 p.m.
Elgin at Glenbard South, 7 p.m.
Fenton at Glenbard East, 7 p.m.
Glenbard West at York, 6:30 p.m.
Glenbrook North at Maine West, 7 p.m.
Glenbrook South at Lake Park, 7:15 p.m.
Leyden at Willowbrook, 6 p.m.
Libertyville at Lake Zurich, 7 p.m.
Lyons at Downers Grove North, 7:30 p.m.
Mundelein at Warren, 7 p.m.
Neuqua Valley at Metea Valley, 7 p.m.
Riverside-Brookfield at Hinsdale Central, 7 p.m.
Rochelle at Kaneland, 7 p.m.
Stevenson at Lake Forest, 7 p.m.
Streamwood at Bartlett, 7 p.m.
Vernon Hills at Niles West, 7 p.m.
VPIF at Christian Liberty, 6 p.m.
Waubonsie Valley at DeKalb, 7 p.m.
Wauconda at Antioch, 7 p.m.
West Aurora at Oswego, 6:30 p.m.
West Chicago at South Elgin, 7 p.m.
Wheaton Warrenville South at Downers Grove South, 6 p.m.
Yorkville Christian at Westmont, 7:30 p.m.
Girls bowling
Bartlett at St. Charles North (St. Charles Bowl), 4 p.m.
Bartlett at Upstate Eight Position Night, 4 p.m.
Elgin at Waubonsie Valley (Parkside), 4 p.m.
Antioch at Woodstock (Kinston Lanes), 4:30 p.m.
Grayslake Central at Libertyville, 4:30 p.m.
Lake Zurich at Barrington (Bowlero-Deer Park), 4:45 p.m.
Girls gymnastics
IHSA Regionals
Boys swimming
Mundelein at Warren, 5 p.m.
Stevenson at Zion-Benton, 5 p.m.
Waukegan at Libertyville, 5 p.m.